FA | EN | AR
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 53
جمع بازديدها تاكنون: 518116

: معرفی

مدیرکل: دکتر حامد پورعزیز

 

اداره کل پزشکي قانوني استان اردبيل در زميني به مساحت 600 مترمربع و با زيربناي 2400 مترمربع در 4 طبقه شامل سالن هاي تشريح، بخش هاي معاينات مردان و زنان، دندان‌پزشكي، بخش‌هاي اداري و آزمايشگاه به مردم استان ارايه خدمت مي كند. اين اداره كل مشتمل بر واحدهاي آزمايشگاهي، معاينات باليني، تشريح، دندان پزشكي و بخش هاي اداري است.  بخش آزمايشگاه در متراژي حدود 400 مترمربع با دارا بودن دستگاه هاي پيشرفته از قبيل HPLC ، اسپكتروفتومتري و ... آزمايشات مربوط به سم شناسي، آسيب شناسي، تست هاي الكل، اعتياد، سرولوژي، تست بارداري و... را انجام مي دهد.

در واحد معاينات باليني علاوه بر معاينات رايج، بخش دندان‌پزشكي نيز داير است كه با دارا بودن يونيت كامل دندانپزشكي و دستگاه راديولوژي مراجعين را از ارجاع به ساير مراكز بي نياز مي سازد.

در واحد تشريح نيز دستگاه قابل حمل ( پرتابل ) راديولوژي مورد استفاده قرار مي گيرد. علاوه بر مركز استان دو مركز شهرستان هاي پارس آباد و مشگين شهر نيز مجهز به دستگاه تست تنفس الكل هستند.

اين اداره کل داراي 6  اداره است که شهرستان‌هاي مشكين شهر ، خلخال ، پارس آباد ، گرمي ، نير ، بیله سوار ، لاهرود فعال هستند و به هم استاني‌ها خدمت رساني مي كنند.

در مرکز استان ( اردبيل ) خدمات پزشکي قانوني در ايام غیرتعطیل ( روزهای شنبه تا چهارشنبه) از ساعت 14 لغایت30/16 و از ساعت 13 لغایت 30/15 در روزهای پنجشنبه و در روزهای تعطيل از ساعت 8 صبح لغایت 13
ارايه مي‌شود.

در ساير مراکز شهرستان‌هاي تابعه خدمات پزشکي قانوني در ساعات اداري و در موارد اورژانسي ، پزشكي قانوني حسب دستور مقام محترم قضايي در تمام ساعات شبانه روز ارائه خدمات مي نمايد. لازم به ذكر است مرکز مشكين شهر داراي نيروي تكنسين سالن تشريح بوده و در صورت لزوم، کالبدگشايي در خود اين مراکز انجام مي گيرد.
ضمناٌ مراکز فعال در شهرستانهای تابعه بعلت تعطیل بودن مراکز بیله سوار ، جعفرآباد ، کوثر ، نمین امورات مربوط به خدمات پزشکی قانونی را ارائه مي نمايند كه اين امر باعث جلوگيري از اعزام فرد مصدوم و متوفي به مركز استان شده و باعث تسريع کار ارباب رجوع و جلوگیری از اطاله دادرسی مي‌شود.

تاريخچه پزشكي قانوني استان اردبيل

استان اردبيل با 17 هزار و 867 كيلومتر مربع وسعت، در شمال غربي فلات ايران جاي گرفته‌است و حدوداً 09/1 درصد مساحت كل كشور را تشكيل مي دهد. ميانگين ارتفاع آن از سطح دريا بيش از 1400 متر است.

اين استان از شمال با جمهوري آذربايجان، ازجنوب با استان زنجان، از غرب با آذربايجان شرقي و از شرق با استان گيلان همسايه است. چهار شهرستان اين استان حدود 382 كيلومتر با كشور جمهوري آذربايجان مرز مشترك دارند كه در 159كيلومتر آن رودهاي ارس و بالهارود جريان دارند. سه عامل  شكل دهنده اقليم آب و هوايي استان اردبيل، توپوگرافي، زاويه تابش نور و جريانات هوايي است. سبلان با وسعت حدود 6 هزار كيلومتر مربع و 4811 متر ارتفاع، بين دو دشت پهناور مشكين شهر و اردبيل واقع شده است . بر اساس آخرين تقسيمات كشوري، استان اردبيل شامل 10 شهرستان، 24 بخش، 22 شهر و 66 دهستان است. اين استان طبق آخرين سرشماري نفوس و مسكن، بيش از يك ميليون و 228 هزار و 155 نفر جمعيت دارد كه شهر اردبيل به عنوان مركز استان، بيش از 418 هزار و 262 نفر را در خود جاي داده است.

اما تاريخچه پزشكي قانوني استان اردبيل را مي توان به سه دوره تقسيم كرد: دوره اول از سال 1352 كه دادگستري استان هاي آذربايجان شرقي، غربي و اردبيل، پزشكي قانوني مشترك داشتند. در آن زمان پزشكي قانوني شهر اردبيل با همكاري پزشكان آزاد و يا شاغل در دانشگاه اداره مي شد و اداره‌اي تحت عنوان پزشكي قانوني يا فرد خاصي تحت عنوان پزشك قانوني وجود نداشت. با آغاز دوره دوم و با تفكيك دادگستري ها، پزشكي قانوني استان رسميت يافت و نخستين پزشك قانوني اردبيل، دكتر داوود صفرزاده بود كه هم اكنون نيز مشغول به كار و از پيشكسوتان  طبابت در اردبيل است. در دوره هاي اول و دوم پزشكان قانوني در مطب شخصي خود انجام وظيفه
مي كردند.

در دوره سوم و با استقلال سازمان پزشكي قانوني از وزارت دادگستري، در سال 1372، مركز پزشكي قانوني استان با مديريت دكترفرزاد عظيمي با استخدام پزشكان معاينات مردان و زنان وكارمندان رسمي و شركتي، به عنوان اداره‌اي مستقل آغاز به كار كرد.

در آن سال يك باب ساختمان اداري در محل ميدان 15 خرداد اردبيل خريداري و درسال 1379 با مديريت
دكتر بهزاد بايبوردي ، تغييراتي در آن براي سامان دهي بهتر فضاهاي اداري انجام شد. دوران تصدي وي تا تيرماه 1382 ادامه يافت. پس از آن دكتر مجيد محمديان عهده دار مديريت پزشكي قانوني استان شد. در سال 1383 با توجه به كمبود فضاي فيزيكي، در مجاورت ساختمان تمليكي اداره كل، ساختمان ديگري اجاره و كليه واحدهاي اداري به جز معاينات و آزمايشگاه در آن ساختمان اسكان يافتند تا مشكلات موجود تا حدودي كاهش يابد.

در تير سال1385، ساختمان اداره كل پزشكي قانوني استان، در زميني به مساحت 600 مترمربع و با زيربناي 2400 متر مربع در 4 طبقه شامل سالن هاي تشريح، بخش هاي معاينات مردان و زنان،  دندان‌پزشكي، بخش هاي اداري و آزمايشگاه، در مدت 14 ماه احداث و در نيمه اول سال 1386 به بهره برداري رسید.

از خرداد ماه 1387 لغایت مرداد 1395 دکتر بهزاد ولیزاده از سوی ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور ،
عهده دار اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل شد. از جمله اقدامات برجسته انجام شده در این دوره می توان به
احداث و راه اندازی مرکز پزشکی قانونی شهرستان مشکین شهر در سال 1389 با 500 متر زیربنا مجهز به سالن تشریح و آزمایشگاه ، اخذ زمین مجاور اداره کل به متراژ 840 مترمربع و ساخت ساختمان با زیربنای 160 مترمربع و تفکیک واحد اجساد با واحدهای دیگر اداری در جهت ساماندهی واحد اجساد و تفکیک محل ورود و خروج آمبولانس ، پیشرفت فیزیکی 80 تا 90 درصدی پروژه های مربوط به شهرستانهای پارس آباد ، خلخال و گرمی ، راه اندازی سرولوژی آزمایشگاه ، نصب و راه اندازی دستگاه
GC MASS ، تجهیز تمامی مراکز فعال به کیف های بررسی صحنه جرم و حوادث غیرمترقبه ، راه اندازی اتوماسیون تخصصی ، راه اندازی مرکز ساماندهی صدور جواز دفن (دادپزشک) در شهرستانهای اردبیل ، مشکین شهر ، نیر ، گرمی و لاهرود ، راه اندازی کمیته پژوهشی اداره کل و کسب رتبه سوم پژوهشی کشور در بین استانهای غیر قطب در سال 1390 ، راه اندازی واحد روان پزشکی در محل اداره کل و ....... اشاره کرد.

در حال حاضر دكتر حامد پورعزیز ، مديركل پزشكي قانوني استان اردبيل است. وي متخصص پزشكي قانوني
و دانش آموخته دانشگاه علوم پزشكي تهران است كه پيش از اين مسئوليت ریاست مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردبیل و کمیسیون های تخصصی اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل را برعهده داشت.

هم اكنون ساختمان اداره كل پزشكي قانوني استان اردبيل، در شهرك اداري بعثت واقع شده است و حدود 62 كارمند و پزشك در سطح استان در آن فعاليت مي كنند. همچنين 6  مركز فعال در شهرستان هاي استان مشغول ارايه خدمت هستند.

 اداره كل پزشكي قانوني استان اردبيل، مشتمل بر واحدهاي آزمايشگاهي، معاينات باليني، اجساد و تشريح، دندان‌پزشكي و بخش هاي اداري است. بخش آزمايشگاه با مساحت حدود 400 متر مربع و دارا بودن دستگاه هاي پيشرفته از جمله HPLC ،‌اسپكتروفوتومتري و ... آزمايش هاي مربوط به سم شناسي، آسيب شناسي، الكل شناسي ، اعتياد، سرولوژي و ... را انجام مي دهد.

علاوه بر اقدامات مذكور، در بخش آموزش و پژوهش نيز فعاليت هاي چشم گيري صورت گرفته است كه از آن جمله مي توان به برگزاري سمينارهاي بررسي صحنه جرم، سمينار پزشك و آموزه هاي قانوني قصور پزشكي ، كنفرانس پزشك و آموزه هاي قانوني و صدور گواهي فوت و آموزش عملي دانشجويان مامايي دانشگاه هاي آزاد اسلامي اردبيل، خلخال، آستارا و اهر و دانشگاه علوم پزشكي اردبيل، كارآموزان قضايي،  نيروي انتظامي، آموزش ضمن خدمت پرسنل (IT، ICDL و ...) و ...... اشاره كرد.

 

 


آمار

راهنمای خدمات

راهنمای مراکز

ارسال شکایات
نظر شما در مورد مطالب درج شده و محتواي سايت چيست؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

نشانی: شهرك اداري بعثت (كارشناسان) ، پشت اداره كل استاندارد کدپستی: 5615813466
تلفن: 7742247، دورنگار: 7742246،
پیام کوتاه: 30007924002221