• معرفی اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل

   اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل در زمینی به مساحت 600 مترمربع و با زیربنای 2400 مترمربع در 4 طبقه شامل سالن های تشریح، بخش های معاینات مردان و زنان، دندان‌پزشکی، روانپزشکی , بخش‌های اداری و آزمایشگاه به مردم استان ارائه خدمت می کند.

   مدیرکل: دکتر حامد پورعزیز

   این اداره کل مشتمل بر واحدهای آزمایشگاهی، معاینات بالینی، تشریح، دندان پزشکی ، روانپزشکی و بخش های اداری است. بخش آزمایشگاه در متراژی حدود 400 مترمربع با دارا بودن دستگاه های پیشرفته از قبیل HPLC ، اسپکتروفتومتری و ... آزمایشات مربوط به سم شناسی، آسیب شناسی، تست های الکل، اعتیاد، سرولوژی، تست بارداری و... را انجام می دهد.

   در واحد معاینات بالینی علاوه بر معاینات رایج، بخش دندان‌پزشکی نیز دایر است که با دارا بودن یونیت کامل دندانپزشکی و دستگاه رادیولوژی مراجعین را از ارجاع به سایر مراکز بی نیاز می سازد.

   در واحد تشریح نیز دستگاه قابل حمل ( پرتابل ) رادیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر مرکز استان دو مرکز شهرستان های پارس آباد و مشگین شهر نیز مجهز به دستگاه تست تنفس الکل هستند.

   این اداره کل دارای 6 مرکز فعال در شهرستان‌های مشکین شهر ، خلخال ، پارس آباد ، گرمی ، نیر ، بیله سوار ، لاهرود می باشد که به هم استانی‌ها خدمت رسانی می کنند.

   در مرکز استان ( اردبیل ) خدمات پزشکی قانونی در ایام غیرتعطیل ( روزهای شنبه تا چهارشنبه) از ساعت 14 لغایت17/30 و از ساعت 13 لغایت 16/30 در روزهای پنجشنبه و در روزهای تعطیل از ساعت 8 صبح لغایت 13 ارایه می‌شود.

   در سایر مراکز شهرستان‌های تابعه خدمات پزشکی قانونی در ساعات اداری و در موارد اورژانسی ، پزشکی قانونی حسب دستور مقام محترم قضایی در تمام ساعات شبانه روز ارائه خدمات می نماید. لازم به ذکر است مرکز مشکین شهر دارای نیروی تکنسین سالن تشریح بوده و در صورت لزوم، کالبدگشایی در خود این مراکز انجام می گیرد.

   ضمناٌ مراکز فعال در شهرستانهای تابعه بعلت تعطیل بودن مراکز بیله سوار ، جعفرآباد ، کوثر ، نمین امورات مربوط به خدمات پزشکی قانونی را ارائه می نمایند که این امر باعث جلوگیری از اعزام فرد مصدوم و متوفی به مرکز استان شده و باعث تسریع کار ارباب رجوع و جلوگیری از اطاله دادرسی می‌شود.

   تاریخچه پزشکی قانونی استان اردبیل

   استان اردبیل با 17 هزار و 867 کیلومتر مربع وسعت، در شمال غربی فلات ایران جای گرفته‌است و حدوداً 1/90 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا بیش از 1400 متر است.

   این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است. چهارشهرستان این استان حدود 382 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارند که در 159کیلومتر آن رودهای ارس و بالهارود جریان دارند. سه عامل شکل دهنده اقلیم آب و هوایی استان اردبیل، توپوگرافی، زاویه تابش نور و جریانات هوایی است. سبلان با وسعت حدود 6 هزار کیلومتر مربع و 4811 متر ارتفاع، بین دو دشت پهناور مشکین شهر و اردبیل واقع شده است . بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان اردبیل شامل 10 شهرستان، 24 بخش، 22 شهر و 66 دهستان است. این استان طبق آخرین سرشماری نفوس و مسکن، بیش از یک میلیون و 228 هزار و 155 نفر جمعیت دارد که شهر اردبیل به عنوان مرکز استان، بیش از 418 هزار و 262 نفر را در خود جای داده است.

   اما تاریخچه پزشکی قانونی استان اردبیل را می توان به سه دوره تقسیم کرد: دوره اول از سال 1352 که دادگستری استان های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل، پزشکی قانونی مشترک داشتند. در آن زمان پزشکی قانونی شهر اردبیل با همکاری پزشکان آزاد و یا شاغل در دانشگاه اداره می شد و اداره‌ای تحت عنوان پزشکی قانونی یا فرد خاصی تحت عنوان پزشک قانونی وجود نداشت. با آغاز دوره دوم و با تفکیک دادگستری ها، پزشکی قانونی استان رسمیت یافت و نخستین پزشک قانونی اردبیل، مرحوم دکتر داوود صفرزاده بود. در دوره های اول و دوم پزشکان قانونی در مطب شخصی خود انجام وظیفه می کردند.

   در دوره سوم و با استقلال سازمان پزشکی قانونی از وزارت دادگستری، در سال 1372، مرکز پزشکی قانونی استان با مدیریت دکترفرزاد عظیمی با استخدام پزشکان معاینات مردان و زنان وکارمندان رسمی و شرکتی، به عنوان اداره‌ای مستقل آغاز به کار کرد.

   در آن سال یک باب ساختمان اداری در محل میدان 15 خرداد اردبیل خریداری و درسال 1379 با مدیریت دکتر بهزاد بایبوردی ، تغییراتی در آن برای سامان دهی بهتر فضاهای اداری انجام شد. دوران تصدی وی تا تیرماه 1382 ادامه یافت. پس از آن دکتر مجید محمدیان عهده دار مدیریت پزشکی قانونی استان شد. در سال 1383 با توجه به کمبود فضای فیزیکی، در مجاورت ساختمان تملیکی اداره کل، ساختمان دیگری اجاره و کلیه واحدهای اداری به جز معاینات و آزمایشگاه در آن ساختمان اسکان یافتند تا مشکلات موجود تا حدودی کاهش یابد.

   در تیر سال1385، ساختمان اداره کل پزشکی قانونی استان، در زمینی به مساحت 600 مترمربع و با زیربنای 2400 متر مربع در 4 طبقه شامل سالن های تشریح، بخش های معاینات مردان و زنان، دندان‌پزشکی، بخش های اداری و آزمایشگاه، در مدت 14 ماه کاری احداث و در نیمه اول سال 1386 به بهره برداری رسید.

   از خرداد ماه 1387 لغایت مرداد 1395 دکتر بهزاد ولیزاده از سوی ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور ، عهده دار اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل شد. از جمله اقدامات برجسته انجام شده در این دوره می توان به احداث و راه اندازی مرکز پزشکی قانونی شهرستان مشکین شهر در سال 1389 با 500 متر زیربنا مجهز به سالن تشریح و آزمایشگاه ، اخذ زمین مجاور اداره کل به متراژ 840 مترمربع و ساخت ساختمان با زیربنای 160 مترمربع و تفکیک واحد اجساد با واحدهای دیگر اداری در جهت ساماندهی واحد اجساد و تفکیک محل ورود و خروج آمبولانس ، پیشرفت فیزیکی 80 تا 90 درصدی پروژه های مربوط به شهرستانهای پارس آباد، خلخال و گرمی، راه اندازی سرولوژی آزمایشگاه، نصب و راه اندازی دستگاه GC MASS ، تجهیز تمامی مراکز فعال به کیف های بررسی صحنه جرم و حوادث غیرمترقبه ، راه اندازی اتوماسیون تخصصی ، راه اندازی مرکز ساماندهی صدور جواز دفن (دادپزشک) در شهرستانهای اردبیل ، مشکین شهر ، نیر ، گرمی و لاهرود ، راه اندازی کمیته پژوهشی اداره کل و کسب رتبه سوم پژوهشی کشور در بین استانهای غیرقطب در سال 1390 ، راه اندازی واحد روان پزشکی در محل اداره کل و ....... اشاره کرد.

   در حال حاضر دکتر حامد پورعزیز ، مدیرکل پزشکی قانونی استان اردبیل است. وی متخصص پزشکی قانونی و دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی تهران است که پیش از این مسئولیت ریاست مرکز پزشکی قانونی شهرستان اردبیل و کمیسیون های تخصصی اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل را برعهده داشت.

   هم اکنون ساختمان اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل، در شهرک اداری بعثت واقع شده است و حدود 62 کارمند و پزشک در سطح استان در آن فعالیت می کنند. همچنین 6 مرکز فعال در شهرستان های استان مشغول ارایه خدمت هستند.

   اداره کل پزشکی قانونی استان اردبیل، مشتمل بر واحدهای آزمایشگاهی، معاینات بالینی، اجساد و تشریح، دندان‌پزشکی، روانپزشکی و بخش های اداری است. بخش آزمایشگاه با مساحت حدود 400 متر مربع و دارا بودن دستگاه های پیشرفته از جمله HPLC ،‌اسپکتروفوتومتری و ... آزمایش های مربوط به سم شناسی، آسیب شناسی، الکل شناسی ، اعتیاد، سرولوژی و ... را انجام می دهد.

   علاوه بر اقدامات مذکور، در بخش آموزش و پژوهش نیز فعالیت های چشم گیری صورت گرفته است که از آن جمله می توان به برگزاری سمینارهای بررسی صحنه جرم، سمینار پزشک و آموزه های قانونی قصور پزشکی ، کنفرانس پزشک و آموزه های قانونی و صدور گواهی فوت و آموزش عملی دانشجویان مامایی دانشگاه های آزاد اسلامی اردبیل، خلخال، آستارا و اهر و دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، کارآموزان قضایی، نیروی انتظامی، آموزش ضمن خدمت پرسنل (IT، ICDL و ...) و ...... اشاره کرد.